Zawód programista
Programista, to osoba zajmująca się kodowaniem programów, aplikacji. Jest to ogólna nazwa zawodu, który dzieli się na specjalizacje. Zawód programisty jest bardzo popularny, ale jednocześnie bardzo popłatny. W szczególności, programiści idący z nurtem, rozwijający się, dostosowujący się do szybkich zmian, mogą liczyć na znaczące profity. Z uwagi na to, iż większość biznesów przeniosła się do internetu, programiści zatrudniani są w większości firm. Nawet w najmniejszych firmach programiści tworzą strony internetowe, sklepy, obsługują giełdy.
![]() |
Obraz Innova Labs z Pixabay |
CZYM SIĘ ZAJMUJE PROGRAMISTA?
Programiści kodują, czyli tworzą kody, z których powstają witryny internetowe, programy komputerowe, aplikacje webowe, mobilne, dosktopowe. Do kodowania wykorzystują wybrane języki programowania. Koderzy mogą korzystać z jednego, wybranego przez siebie języka, lub posługiwać się kilkoma, w zależności od potrzeb, zleceń. Do najczęściej wykorzystywanych języków należą: C, C++, C#, PYTHON, JAVA, JAVA SCRIPT, PHP.
Każdy z języków daje inne możliwości, służy do innych czynności, wykonywania innych elementów. Jedne języki wykorzystywane są do tworzenia zewnętrznych części tego, co jest widoczne podczas korzystania, inne języki tworzą elementy ukryte, czyli to, co wpływa na ich funkcjonowanie, ale nie jest widoczne gołym okiem. Dlatego specjaliści dzielą się na front end developerów (front end development), zajmujących się widocznymi częściami, estetyką i back end developerów (back end development), zajmujących się wewnętrznymi elementami. Oczywiście zdarzają się specjaliści wykonujący prace kompleksowo, czyli tworzący zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne elementy samodzielnie, bez korzystania z prac innych programistów. Programistę, który łączy front end development i back end development nazywamy full stack developerem (full stack development).
Programiści, którzy nie tworzą prac kompleksowo, korzystają z baz gotowych elementów, opracowanych przez innych informatyków, lub pracują zespołowo. Dlatego umiejętność pracy w zespole jest dla nich bardzo ważna. Oprócz tego, programiści wyróżniają się analitycznym umysłem, cierpliwością, dokładnością, bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.
![]() |
Obraz Mian Shahzad Raza z Pixabay |
To, ile zarabia informatyk programista, zależne jest od doświadczenia, umiejętności, firmy zatrudniającej. Wysokość zarobków, w większości przypadków kształtuje się od 5000 do 20 000 brutto. Początkowe wynagrodzenie programistów juniorów przekracza 5000 zł brutto, średnia wynosi ponad 7000 brutto, natomiast dobrzy, docenieni programiści, otrzymują świadczenia powyżej 15000 brutto.
![]() |
Obraz Gerd Altmann z Pixabay |
Pracę programisty można wykonywać na etacie lub w oparciu o umowy zlecenie, umowy o dzieło. Najkorzystniejsze jest wykonywanie stałej pracy, dla jednego lub kilku podmiotów. Stała współpraca lub praca na etacie, zapewnia stały dochód, bez ciągłego poszukiwania nowych klientów, zleceń, daje poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju. W przypadku braku firmy zapewniającej pracę lub stałe zlecenia, warto pokusić się o wykonywanie pojedynczych zleceń. To umożliwi nie tylko zarobienie pieniędzy, ale nabranie doświadczenia, praktyki, zbudowanie wartościowego portfolio, bardzo potrzebne przy rekrutacji.
---
© Emilia Ewa Szumiło
07.09.2023 r.
Komentarze
Prześlij komentarz